III. Béla helye a magyar történelemben

III. Béla az egyik legnagyobb Árpád-házi királyunk volt, aki tényleg felvirágoztatta Magyarországot. Kevés olyan királyunk van akinél, nehéz negatív eseményt, cselekedetet találni. Ezek egyike III. Béla, aki a XII. század harmadik negyedében, 1172-től 1196-ig uralkodott. Ebben az időszakban Európa leggazdagabb országává vált Magyarország. Ez nem csak egy feltételezés, hanem az 1185-86-ban készült gazdasági összeírás is tanúsítja ezt a kijelentést. Magyarország gazdasága Angliával és Franciaországgal vetekedett, Európában csak a Német-római császárság és a Kelet-római császárság (Bizánc) volt gazdagabb. A magyar kultúra is ekkor élénkült meg, köszönhetően, hogy a tehetséges fiatalokat külföldi egyetemeken taníttatta. A magyar írásbeliség is ekkor vált természetessé. Ebből az időszakból keletkeztek az első ránk maradt nyelvemlékeink a Halotti beszéd és az Ómagyar Mária-siralom. III. Béla bízta meg P. Mestert, azaz Anonymust, a Gesta Hungarorum megírásával.

A fentiek ellenére III. Béláról alig tudunk akármit, iskolában alig tanítanak róla valamit. Pedig, ha példát kellene felmutatni a ma emberének a magyar múltból, keresve sem lehetne jobb történelmi személyiséget találni. Ő, minden időben példa lehetne az embereknek, és az országot irányító politikusainknak.

Ezt a hiányt szerettem volna pótolni a III. Béla – Magyarország felvirágoztatása című könyvem megírásakor. Hogy ez sikerült-e, döntse el az olvasó. Ha tetszett neki és úgy érzi olyanról olvasott, ami nem csak szórakoztatta, hanem tanulságos ismeretekkel gazdagította, kérem, vigye hírét, hogy másokhoz is eljuthasson.